Co to jest SM?

O SM

Stwardnienie rozsiane (SM - sclerosis multiplex)* to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Bezpośrednia przyczyna wywołująca SM nie jest znana, natomiast wiadomo, że komórki naszego układu immunologicznego (odpornościowego) rozpoznają elementy mózgu i rdzenia kręgowego, jako nieprawidłowe i niszczą je. Głównym punktem ataku jest mielina, osłonka włókien nerwowych. Mielina jest niezbędna do przekazywania impulsów nerwowych przez włókna nerwowe, dlatego jej uszkodzenie spowalnia lub uniemożliwia przewodzenie informacji do poszczególnych części ciała.

Odtwórz poniższą animację, aby lepiej zrozumieć proces demielinizacyjny w przebiegu stwardnienia rozsianego:

SM jest chorobą nieuleczalną, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Nie jest też chorobą zakaźną, czy dziedziczną, chociaż zwracana jest uwaga na możliwy wpływ uwarunkowań genetycznych. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia. Przebieg SM jest różnorodny i indywidualny.

*Sclerosis multiplex – to nazwa choroby opisująca jej proces. Sclerosis oznacza zbliznowaciałe stwardnienia powstałe w miejscu uszkodzonej mieliny, natomiast multiplex odnosi się do licznych miejsc w centralnym układzie nerwowym, w których te uszkodzenia powstają.

Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego