Jak skutecznie wspierać?

Razem w SM

Każda sytuacja i relacja między chorym a osobą wspierającą jest inna. Dlatego też są różne sposoby udzielania wsparcia. Nie ma jednego rozwiązania, które będzie funkcjonowało u wszystkich. Możesz pomóc choremu w konkretnych, codziennych czynnościach takich, jak: umówienie wizyty lekarskiej, przygotowanie posiłku, pomoc w transporcie, domowej rehabilitacji czy załatwienie urzędowych spraw oraz/lubudzielić wsparcia emocjonalnego, które pozwoli choremu poradzić sobie z własnymi uczuciami. Jeśli nie wiesz, jak się zachować i co robić, aby pomóc po prostu zapytaj. Pamiętaj, że pacjenci zazwyczaj są świadomi swoich potrzeb, czyli tego wszystkiego, co dla nich jest dobre, korzystne, co pomaga w utrzymaniu kondycji i sprzyja w dążeniu do wytyczonych celów. Nie narzucaj więc swojego wyobrażenia o tym, jak chory powinien funkcjonować. Nie krytykuj wyborów pacjenta, ale także nie wyręczaj go na siłę w podstawowych czynnościach, nawet jeśli wynika to z Twojej troski
o bliską Ci osobę. Pacjenci chcą być postrzegani jako pełnowartościowi pracownicy i koledzy, osoby aktywne realizujące swoje pasje. Bycie wsparciem to także pozwolenie choremu na samodzielność, jeśli jest w stanie poradzić sobie z niektórymi sprawami. To dotyczy również opieki nad osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Pomoc w pielęgnacji wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy, która pozwoli fachowo zaopiekować się bliskim.
W trakcie pielęgnowania chorego bardzo ważne jest też to, by uszanować granice intymności i wstydu wyznaczone przez samego podopiecznego. Zawsze należy także informować go o tym, co chcemy zrobić.Pomagajmy od momentu, w którym pacjent wyrazi potrzebę wsparcia go w poszczególnych czynnościach pielęgnacyjnych.

1. Co robić w sytuacji kiedy czujemy,że osoba chora odrzuca nasze wsparcie?

* Wypowiedzi udzielili eksperci portalu sm24.pl - psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz