Posiłki poza domem

Jedz SMacznie i zdrowo

Posiłki z przyjaciółmi i wspólne celebrowanie jedzenia może być formą relaksu i przyjemnością, ale niestety może to być również bardzo męczące dla chorych na SM. Nie oznacza jednak, że pacjenci muszą całkowicie rezygnować z tego typu aktywności.

Należy je odpowiednio zmodyfikować i dopasować do aktualnych możliwości. Oto kilka zasad, które należy uwzględnić przy planowaniu posiłków poza domem.

  1. Na spotkanie najlepiej wybieraj wczesne popołudnie, ponieważ wieczorami restauracje są zwykle pełne klientów. Tym sposobem unikniesz długiego czekania na zamówienie lub kolejki do toalety.
  2. Zdecyduj się na restaurację z parkingiem blisko wejścia, ewentualnie poproś kogoś, aby podwiózł Cię pod same wejście.
  3. Zrób rezerwację, aby mieć pewność, że nie będziesz musiał czekać na zwolnienie się stolika. Poproś o stolik znajdujący się dalej od kuchni. Pamiętaj, że im cieplej jest w Twoim otoczeniu, tym szybciej i intensywniej możesz odczuwać objawy SM. Może to też wpłynąć na poziom Twojego zmęczenia.
  4. W przypadku, kiedy masz specjalnie życzenia dotyczące zorganizowania przestrzeni w restauracji, aby poruszanie po niej było dla Ciebie łatwiejsze, poinformuj o tym obsługę wcześniej, np. podczas dokonywania rezerwacji.
  5. Sprawdź menu przed pójściem do restauracji. Wiele z nich ma dostępne menu na stronie internetowej. Kiedy jesteśmy głodni nasze wybory żywieniowe często kończą się na niezdrowym daniu.
  6. Jeśli jest to możliwe, przed wyjściem weź krótką drzemkę. Postaraj się zregenerować swoje siły przed spotkaniem.
  7. Staraj się wybierać zdrowe potrawy, np. rybę, kurczaka. Na pewno warto zrezygnować ze smażonych potraw, które często powodują niestrawność.
  8. Jedz powoli, daj czas, aby impuls o przyjęciu odpowiedniej ilości pokarmu, dotarł do żołądka i mózgu. Przejadanie się może źle wpłynąć na Twoje samopoczucie, będziesz czuł się ociężały i śpiący.