Filmy i książki

Kulturalne SM

Przedstawiamy Wam recenzje książki i filmów, które poruszają temat stwardnienia rozsianego. Komentarze przygotowała Milena Trojanowska, autorka bloga WithaSmile.pl

BeStia ujarzMiona” , Anna Bartuszek

Jedna z niewielu książek na polskim rynku napisana przez i dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Ania, blogerka i tłumaczka, opisuje początki swojej choroby. Jak to się stało, że internetowe znajomości przerodziły się w przyjaźnie i co czuje człowiek, kiedy nagle pojawiają się wokół niego dziesiątki osób chcących mu bezinteresownie pomóc? Ania ze specyficznym dla siebie dystansem i humorem przedstawia zabawne, ale i bardzo trudne chwile, podczas których musiała mierzyć się zarówno z samym SM, jak również problemem z dostępem do leczenia czy rehabilitacji. Według mnie to obowiązkowa pozycja dla każdego chorego! Pełna ciepła historia, potrafi pobudzić do pozytywnego myślenia i dać chęć do walki o siebie.

When I walk”, Jason DaSilva

25-letni Jason wyjechał z rodziną na wakacje – podczas pobytu na plaży niespodziewanie upadł. To początek jego historii z SM. Przed diagnozą Jason pracował jako operator filmowy, więc naturalnym wydało się dla niego to, że o swojej chorobie musi nakręcić film. „When I walk” to słodko-gorzka opowieść traktująca o pojawiających się coraz to nowych ograniczeniach, związanej z tym frustracji, a także sile, jaką trzeba w sobie znaleźć by na co dzień stawiać czoła chorobie. W bardzo szczery sposób Jason i jego partnerka opowiadają również o tym, jak trudne jest układanie relacji w związku, gdzie jedna osoba zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. W filmie nie brakuje jednak zabawnych scen. Przykład Jasona pokazuje, że choroba może być impulsem, aby zrobić coś dobrego również dla innych.

Kładko family” http://www.underpressureproject.eu/web/project/video-kladko-family

Krótkometrażowy dokument przedstawia historię rodziny Państwa Kładko, gdzie zarówno córka, jak i matka zmagają się z chorobą jaką jest stwardnienie rozsiane. Pani Helena mówi, że choroba córki postawiła ją na nogi. Monika z kolei, przekonuje, że świat jest piękny, a my powinniśmy cieszyć się życiem, bo na Ziemi jesteśmy tylko sekundę. Warto poświęcić 10 minut na obejrzenie tego filmu, by przekonać się, że czymś, czego SM nie może nam odebrać jest miłość w rodzinie. Film można obejrzeć na platformie underpressureproject.eu. Był on również prezentowany podczas festiwalu filmowego „WatchDog”.