SM a depresja

eSeMowe sprawy

Przewlekła chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane, niewątpliwie weryfikuje dotychczasowe życie i plany. Poza czynnikami fizycznymi, SM oddziałuje również na psychikę chorego.

Sama wiadomość o chorobie wyzwala silne emocje, takie jak: niepokój, poczucie bezsilności czy gniew. Uczucia te jednak są naturalnym zachowaniem, które często pozwalają oswoić się z chorobą. Na huśtawki nastrojów osób z SM mogą mieć wpływ także towarzyszące chorobie objawy, w tym zmęczenie. Jeśli jednak uczucie przygnębienia, pustki utrzymuje się przez dłuższy czas, a osoba z SM traci zainteresowanie jakimikolwiek aktywnościami i kiedy nic jej nie cieszy, należy zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z depresją, która wymaga leczenia, tak jak każde, inne schorzenie.

Konsekwencje depresji

Depresja powoduje, że spada również chęć walki z SM. Brakuje motywacji do ćwiczeń i brania leków. Zmniejsza się też odporność organizmu, a to może przyczyniać się do większej podatności na infekcje, co z kolei często prowadzi do zaostrzenie się objawów SM. Dlatego w przypadku depresji najlepszym rozwiązaniem jest oddanie się pod opiekę psychologa i psychiatry. Nigdy nie wolno przerywać terapii bez wyraźnej zgody specjalisty! Znajdź swój sposób na walkę z depresją! Poza środkami farmakologicznymi i psychoterapią, jest wiele sposobów wspomagających walkę depresją. Warto, wypróbować sprawdzone sposoby:

  • Regularna aktywność fizyczna. Wybierz sport, który będzie dopasowany do Twojego aktualnego stanu zdrowia, kondycji fizycznej, ale przede wszystkim sprawi Ci wiele przyjemności. Wprowadź go jako stały element dnia.
  • Zdrowe odżywianie. Racjonalna dieta wspomaga prawidłową pracę organizmu, dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad odżywiania się. Pomocne w tym będę specjalnie przygotowane gotowe jadłospisy, które znajdziesz w sekcji Przykładowe jadłospisy.
  • Zbawienne działanie snu. Zasypiaj o regularnej porze, 30 minut przed zaśnięciem spróbuj się zrelaksować, czytając ulubioną książkę, słuchając muzyki, czy biorąc aromatyczną kąpiel.
  • Techniki relaksacyjne. Poznaj sposoby na radzenie sobie ze stresem i wahaniami nastroju. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Zapanuj nad streSeM.
  • Przyjaciele. Nie odcinaj się od innych ludzi, korzystaj z pomocy rodziny i przyjaciół. Nie izoluj się od życia w społeczności. Wsparcie bliskich jest nieocenione. Czasem nawet na siłę spróbuj się spotkać ze znajomymi.
  • Promienie słoneczne. Podczas „łapania” promieni słonecznych wytwarzają się w naszym organizmie endorfiny i witamina D. Nie rezygnuj więc ze spacerów na świeżym powietrzu.
  • Intymność i seks. Bliskość ukochanej osoby, zbliżenia, a nawet seks w pojedynkę działają uspokajająco i odprężająco. 

Jak sobie radzić z osobą chorą na depresję?

Depresja jest ciężką chorobą i walka z nią w samotności jest niezwykle trudna i trwa dłużej. Przede wszystkim więc nie wolno zostawiać chorego samemu sobie. Warto, w tym czasie być wsparciem i pomimo wahań nastrojów, zachęcać go do prowadzenia zdrowego trybu życia, stosowania odpowiedniej diety i utrzymania regularnej aktywności fizycznej. Nie wolno krytykować, ale także wyręczać chorego w podstawowych czynnościach. Należy uświadomić sobie, że pesymistyczne podejście osoby z SM jest skutkiem depresji i nie ma nic wspólnego z osłabieniem jego uczuć w stosunku do nas.

Najważniejsze, aby przyjąć do wiadomości, że depresja jest chorobą, którą można i trzeba leczyć.

Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego