Ćwicz z naszymi ekspertami!

Ćwicz z nami eSeMowcami

Aby pomóc Wam w codziennej, samodzielnej rehabilitacji przygotowaliśmy razem z naszymi ekspertami proste zestawy ćwiczeń oraz krótkie instruktaże dotyczące wykonywania czynności dnia codziennego. 

Filmy zawierają zadania i wskazówki zarówno dla osób poruszających się samodzielnie, jak i osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

 • Wprowadzenie
  Stwardnienie rozsiane jest chorobą o zróżnicowanym przebiegu, wymagającą zindywidualizowanego programu usprawniania fizjoterapeutycznego. Nasi eksperci - fizjoterapeutki Urszula Lach i Justyna Żyłka - przybliżają treści nagrań oraz ogólne zasady podejmowania aktywności fizycznej. Zapoznaj się z nagraniem, zanim przystąpisz do wykonywania ćwiczeń.

 • Ćwiczenia rozciągające
  Propozycje ćwiczeń umożliwiających utrzymanie prawidłowej elastyczności mięśni nóg. Ćwiczenia rozciągające powinny być stosowane od najwcześniejszych etapów choroby w celu zapobiegania ograniczeniu ruchomości stawów.

 • Ćwiczenia równoważne
  Zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę równowagi ciała w pozycji stojącej oraz podczas chodu, przeznaczony dla osób, które poruszają się samodzielnie lub z niewielką pomocą.

 • Ćwiczenia koordynacyjne
  Propozycje ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę koordynacji ruchowej. Warunkiem przystąpienia do przedstawionych ćwiczeń jest umiejętność swobodnego utrzymywania pozycji stojącej bez podparcia.

 • Ćwiczenia na wózku inwalidzkim
  Zestaw 4 ćwiczeń aktywizujących mięśnie tułowia, przeznaczonych dla osób, które są w stanie samodzielnie utrzymać pozycję siedzącą bez podparcia kończyn górnych i tułowia

 • Technika przesiadania się z wózka inwalidzkiego
  Wskazówki dotyczące przesiadania się z wózka na łóżko i z powrotem. Przedstawiona technika wykonywania transferów jest polecana zarówno dla osób poruszających się wyłącznie na wózku, jak i dla osób korzystających z wózka okresowo, które jednak mają trudności z utrzymywaniem pozycji stojącej bez podparcia.

 • Pozycja siedząca na wózku inwalidzkimi - pozycja odpoczynkowa
  Wskazówki dla osób poruszających sięna wózku inwalidzkim, dotyczące przyjmowania prawidłowej pozycji siedzącejoraz profilaktyki przeciwprzykurczowej.

 • Technika wykonywania zmian pozycji w obrębie łóżka cz. I
  Wskazówki dotyczące przechodzeniaz pozycji leżącej do siedzącej i z powrotem. Nawet jeżeli zmiany pozycjiw obrębie łóżka nie są dla Ciebie problemem, zachęcamy do zapoznaniasię z nagraniem, gdyż przedstawiona technika zmniejsza prawdopodobieństwoutrwalania nieprawidłowych wzorców ruchowych.

 • Technika wykonywania zmian pozycji w obrębie łóżka cz. II

 • Doskonalenie wykonywania zmian pozycji w obrębie łóżka

Patronat merytoryczny: Fundacja NeuroPozytywni