SM a organizacja przestrzeni domowej

eSeMowe sprawy

Chorzy na SM powinni,  jak najlepiej dostosować przestrzeń domową do swojego stanu zdrowia. Każde z pomieszczeń można przearanżować w taki sposób, aby funkcjonowanie w mieszkaniu było łatwiejsze. Bardzo ważną kwestią w organizacji mieszkania jest również uwzględnienie kondycji chorego w przyszłości, wzięcie pod uwagę możliwości wystąpienia niepełnosprawności. Jeżeli zaplanujemy to wcześniej, niezależnie od tego czy choroba będzie postępować, unikniemy nagłych wydatków oraz nieprzemyślanego dostosowywania przestrzeni w pośpiechu.

Od czego więc zacząć? Najlepiej od zamontowania na niższej wysokości włączników, przełączników i wieszaków. W sytuacji, gdy planujemy przeprowadzić się do nowo budowanego budynku, właściciel nieruchomości ma obowiązek zamontować pochylnię lub rampę (podnośnik w przypadku, kiedy mieszkanie nie znajduje się na parterze) na swój koszt. Poinformuj właściciela odpowiednio wcześnie o fakcie, że w budynku będzie mieszkała osoba niepełnosprawna.

Kuchnia

Wszystkie garnki, talerze czy urządzenia kuchenne należy podzielić na te, które używane są codziennie i te które od okazji do okazji. Garnki codziennego użytku swoje miejsce mogą mieć np. na kuchence, tak aby nie sięgać po nie z innych szafek. Można też zdemontować drzwiczki od szafek, by łatwiej było wyjmować przybory z otwartych już półek. Wszystkie akcesoria kuchenne do gotowania powinny mieć odpowiednie uchwyty ułatwiające utrzymanie ich w dłoni. Jak najczęściej należy też używać przyrządów elektrycznych, takich jak mikser czy otwieracz do puszek, zamiast wykonywać te czynności ręcznie.  Przyda się również wygodny taboret do siadania, którego warto używać podczas zmywania naczyń, czy też krojenia produktów.

Dodatkowe wskazówki dotyczące sprzętu kuchennego, znajdziesz w zakładce Jedz smacznie i zdrowo w sekcji Organizacja kuchni. 

Łazienka

Pod prysznicem lub w wannie należy zainstalować gumy antypoślizgowe i ewentualnie ławeczkę do siadania. Zapewni to stabilność i ułatwi każdą kąpiel. Przydatne jest również zamontowanie półki pod prysznicem lub przy wannie na kosmetyki codziennego użytku. Chorzy z zaawansowanym SM często podczas korzystania i wstawania z toalety łapią się uchwytów niekoniecznie bezpiecznych, np. grzejnika, półki. Zaleca się zainstalowanie nakładki na deskę z dostosowanymi po bokach uchwytami umożliwiającymi wstawanie. Jeżeli osoba z SM porusza się na wózku inwalidzkim, najważniejsze jest dostosowanie progów do szerokości wózka. Obok toalety powinna też stać podpórka, która ułatwi schodzenie z wózka.

Sypialnia

Warto zapytać rehabilitanta o najbardziej efektywne kładzenie się i wstawanie z łóżka. Wysokość łóżka można zwiększyć stabilnymi, specjalnie do tego przystosowanymi podnośnikami lub po prostu podnośnikiem łóżkowym. Dzięki jego pomocy wstawanie z łóżka jest bezpiecznie i wygodne. Podnośnika nie montuje się na stałe, jest on dostosowany do przenoszenia, można więc zabierać go ze sobą w podróż.

Pokój dzienny

W salonie na pewno przydadzą się wysięgniki do podnoszenia rzeczy z półek czy podłogi. W przypadku, kiedy chory ma problemy z podnoszeniem się z pozycji siedzącej, najlepszym rozwiązaniem będzie fotel. Musi być on odpowiednio wysoki, z szerokimi poręczami, które będą dobrą i stabilną podporą w trakcie wstawania. Jeżeli  chory porusza się na wózku inwalidzkim, należy usunąć z domu wszelkie dywany, co ułatwi mu przemieszczanie się.

Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego